زونكن دیجیتال
بازخوانی ادبیات انقلاب یك ضرورت است.
درباره وبلاگ


با سلام از اینکه وبلاگ منو قابل دونستی و به اون سر زدی ممنونم امیدوارم بتونم توی وبلاگ با مطالبی که می نویسم نظرتو جلب کنم.آخه هدف من اینه که توی این وبلاگ به صورت منطقی و مستدل راجع به موضوعات مهم بحث و گفتگو داشته باشم.من یک طلبه هستم و افتخارم اینه که نوکری امام زمان(عج) را می کنم.

مدیر وبلاگ : . .
نویسندگان

اردیبهشت ماه 1390 پیش نویس هفتم جدول موسوم به جدول شماره یك گفتمان عدالت و پیشرفت توسط شورای فعالیت شبكه ای مساجد و هیئات منتشر گردید.

 در پیش نویس هفتم نسبت به پیش نویس ششم پنج تغییر دیده می شود؛ كه لزوم شرح مجدد این جدول را مطرح نمود. به عبارت دیگر جدول شماره یك گفتمان عدالت و پیشرفت سر فصل های اصلی "نگاه جامعه شناسانه"به حركت علمی كشور برای "تولید الگوی پیشرفت اسلامی" است كه در قالب یك جدول در معرض نقد اندیشمندان و نخبگان جامعه ی اسلامی قرار گرفته است . همانطور که اشاره شد مطالب این جدول بر اساس نگاه نظام مند و جامعه شناسانه طبقه بندی شده است که در آینده نزدیك در قالب یك گزارش راهبردی منتشر خواهد شد.

لازم به ذكر است كه؛ استفاده از اصطلاح "نگاه جامعه شناسانه" در توصیف جدول شماره یك گفتمان عدالت و پیشرفت به این خاطر است كه حركت علمی كشور برای تولید الگوی پیشرفت اسلامی نمی تواند در فضای خلاء و ذهنی انجام پذیرد و بر اساس نگاه جامعه شناسانه برای دستیابی به این امر مهم لازم است كه نخبگان جامعه علاوه بر توجه به الزامات تئوریك موضوع، جهت گیری نگرش ها و انتظارات فرهنگ عمومی جامعه و همچنین به شکل و جهت گیری برنامه ریزی قوای رئیسی نظام  برای اداره جامعه توجه تام داشته باشند.

به عبارت دیگر تكیه تصمیم سازان در وزارت خانه ها، سازمان مدیریت، كمیسونها مجلس و مراكز پژوهشی نهادهای مختلف به كارشناسی غربی موضوعی است كه در نهایت ریل اداره كشور را در مسیر توسعه غربی قرار می دهد و در عمل نیاز به تولید الگوی پیشرفت اسلامی را در بدنه تصمیم سازی كشور منتفی می سازد.

البته این رویكرد جاری در وزارت خانه های كشور علاوه بر منتفی ساختن زمینه نیاز به الگوی پیشرفت اسلامی، اثری مهم نیز در زندگی مردم دارد كه اثر آن در مسأله سازی برای اداره كشور و بالمآل غفلت از موضوع الگو كمتر از مسئله اول نیست. به عبارت دیگر برنامه های توسعه غربی زندگی مردم را بر اساس الگوی مصرف مدرن تنظیم می کند و این مساله فضای پروشی جامعه را به سمت نیازهای مادی می کشاند.

تغییر پسند اجتماعی در جریان انتخابات مردمی گرایش های ملی را به سمت جریان زاویه دار با آرمانهای انقلاب هدایت می نماید و بدیهی است که انتخاب افرادی با گرایش های نزدیک به غرب، خود مانعی بزرگ بر سر تحقق آرمان تولید الگوی پیشرفت اسلامی است. با توجه به دو آسیب فوق است که در جدول شماره یک گفتمان عدالت و پیشرفت علاوه بر "ارائه  طبقه بندی متفاوت از موضوعات اندیشه ورزی" برای تولید الگوی پیشرفت اسلامی نسبت به سایر فهرست های علمی در این موضوع، "تحول در برنامه ریزی جریان مطالبه آرمانهای انقلاب" و همچنین تئوریزه شدن "تئوری ولایت فقیه در سطح ساختارها" مورد توجه قرار گرفته است.  

منبع:http://www.edalattalab.comنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی